skip to Main Content

Dornova metoda pracuje hlavně s kosterní (fyzickou) konstrukcí, ale zároveň také ovlivňuje i psychické procesy. Dornova metoda je unikátní manuální terapie, která vrací klouby a obratle do původní přirozené polohy, čímž se vyrovnává celková statika těla, dochází k úpravě svalového napětí a obnově pohyblivosti. Dornova metoda pomáhá řešit bolest dlouhodobě.
Dornova  metoda se provádí jemným tlakem při aktivním pohybu a spolupráci klienta. Při aplikaci Dornovy metody oslovujeme celé svalové řetězce, ovlivňujeme vzájemnou polohu kostí v kloubech a jsme schopni korigovat vybočené obratle. Přes veliký vliv, který má Dornova metoda na celý organismus, se klienti nemusejí bát nežádoucích účinků nebo zranění. Dornova metoda je velmi jemná, ale velice precizní technika a díky tomu je naprosto bezpečná a bezbolestná.
Aplikaci Dornovy metody předchází konzultace a diagnostika problému a celkového stavu klienta.
Součástí každé terapie je uvolňující masáž. Délku určuje masér dle problematiky a zaměření se na stav klienta.

 

Po srovnání posunutých obratlů často přejdou migrény, bolesti ramen, bolesti vystřelující dále do celého těla. Dornova metoda může srovnat odlišnou délku končetin a vyrovnat rotace kyčelních kloubů. Správné postavení pánve je nezbytně nutné k nápravě vybočených palců na nohou. Vzhledem k provázanosti páteře s inervací vnitřních orgánů dochází ke zlepšení funkce vnitřních orgánů. Po aplikaci Dornovy metody se doporučuje tří denní ,,rekonvalescence”, kdy se Váš organismus regeneruje a zvyká si na novou situaci po Dornově metodě. Během následujících 3 dnů se klade zvláštní opatrnost na prochladnutí ošetřovaných míst a nedoporučuje se veškerá fyzická zátěž. Během této rekonvalescence po aplikaci Dornovy metody se může bolest střídavě objevovat a mizet (po uplynutí těchto 3 dnů bolest uplně zmizí). Účinnost Dornovy metody je velmi vysoká, vyžaduje však i spolupráci a trpělivost klienta. Pro trvalé účinky Dornovy metody je potřeba odstranit nesprávné pohybové návyky. V Dornově metodě se nejedná pouze o klasické ,, napravení páteře”,  které vadu rychle stabilizuje a fixuje. Dornova metoda řeší, proč se páteř dostala do stavu, že se musí napravovat.

 

Délka Dornovy terapie – cca 1 – 2 hodiny dle stavu pacienta.

 

Dornova metoda je vhodná pro klienty které trápí:

• migrény a bolesti hlavy

• bolesti zad

• bolesti kyčlí

• bolesti kolen

• tenisový loket

• skolióza

• rozdílná délka končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu)

Cenu naleznete zde: – https://victoriaanna.cz/cenik-masaze/

Doporučujeme min. 3 sezení (kúra na 3 týdny).

Kdy se Dornova metoda provádět nesmí

  Kontraindikace Dornovy metody:

 • Osteoporóza v pokročilém stádiu
 • Akutní zánět – počkáme, až odezní
 • Artróza (s písemným doporučením lékaře)
 • Bechtěrevova nemoc
 • Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním
 • Revmatoidní artritida – (je možno s písemným doporučením lékaře)
 • Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme
 • Pooperační stavy a zlomeniny – (je možno s písemným doporučením lékaře)
 • Výhřez ploténky – (je možno s písemným doporučením lékaře)
 • Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech
 • Těhotenství
 • Bolestivá – silná menstruace
 • Požití omamných a psychotropních látek

TIP : Před aplikací Dornovy metody je ideální uvolnit zatuhlé svalstvo Breussovou masáží (viz. Breussova masáž

https://victoriaanna.cz/masaze/breussova-masaz/). Následně po několika dnech aplikujeme Dornovu metodu.

 

Více o Dornově metodě :

Autor této metody, Dieter Dorn, „znovuvynalezl“ způsob, jak neuvěřitelně rychle a jemně korigovat vysunuté obratle, skoliotické vybočení páteře, bolavá ramena, kyčle, kolena atd.Dieter Dorn, žije v Německu, kde se tato metoda již 30 let se skvělými výsledky praktikuje. Je rozšířena také v Belgii, Nizozemsku, Anglii, Itálii, USA.

 

Slovy naší terapeutky a specialistky na Dornovu metodu Jitky Komoňové:

 

Jak funguje Dornova metoda:

Dornova metoda je skutečně metodou, tj. má určitou metodiku, systém, ze kterého

vychází. Mnoho klientů se diví, proč jim srovnávám nejdříve dolní končetiny –

kyčle, kolena, kotníky, když oni přišli se stížnostmi na krční páteř. Dovolím si použít

slova lektorky Zuzany Prouzové : „Jaký má smysl narovnávat komín, když je nakřivo celý barák,,

Skutečně – nejdříve musí být pevné a rovné základy, srovnané dolní končetiny,  vyrovnaná pánev, pak se můžeme zabývat vším co je nad tím. Pokud jsou základy domu nakřivo, pak celý dům rozhodně nemůže být rovně. Až překvapivě mnoho lidí – a často aniž by si toho byla vědoma – má odlišnou délku dolních končetin. Často jen několik milimetrů, najdou se však i rekordmani s rozdílem 2, 3 i více centimetrů. U více než 98{ae987384205b1eff5f04df8d4423d0bc281c3918f1247003aabc671ca852eba0} klientů však rozdílná délka dolních končetin neznamená, že by jim nožky takto rozdílně narostly. Jejich končetiny jsou v pořádku, narozdílu v délce končetin se podepisují „měkké části“ končetin, chybným usazením a vycentrováním hlavic v kloubních jamkách hlavně kyčelního kloubu, ale i kolenního či hlezenního. Po usazení a vycentrování kloubů jednoduchými – až téměř primitivními cviky – se rozdílná délka končetin srovná. Vyrovnání rozdílu několik milimetrů má však vliv na celé tělo.Pouhým srovnáním délky dolních končetin se automaticky narovnává i osa těla. Tím se změní rozložení zátěže na hlezenní i kolenní klouby (v tomto případě znatelně trpí více pravé koleno) přetížené svaly kolem páteře na pravé straně mohou více relaxovat, atrofované svaly na levé straně se mohou více zapojovat do činnosti.

 

Noha přes nohu aneb elegancí k bolestem zad. Mnoho deformací páteře, bolestí zad a kyčlí si vyrábíme sami díky pro kyčle decimující pozici sezení s nohou přes nohu. Hlavice kyčelního kloubu je vyrotovaná, na vnější straně kloubní jamky subluxovaná. Je nucena se dlouhodobě extrémně vyvracet do nepřirozené polohy. Časem se přizpůsobí celá pánev, nadzvedne se celá kyčelní lopata a dojde k posunu v SI skloubení, noha se prodlouží. Na to reaguje páteř „vybalancováním“, skoliotickým vybočením do strany. Bolest zad či kyčlí je na světě. Rozdílná délka končetin a rozdílná výška kyčelních lopat má vlit na celou páteř.

 

Ručníkova metoda

K srovnání délky nohou slouží tzv. “ručníková metoda”. Velice jednoduchým cvikem, působícím v podstatě “systémem páky”, usazujeme kloubní hlavici do správné pozice v kloubní jamce. Za výdechu zatáhneme za srolovaný ručník obtočený kolem stehna ve výšce těšně pod velkým chocholíkem směrem k protilehlému rameni. Současně do protitahu nohu pokládáme na podložku. S nádechem nohu zvedneme. Stehno a tělo svírá úhel cca 90 stupňů. Cvik se opakuje 5x. Je logické a selským rozumem pochopitelné, že pokud není pánev srovnaná, kyčelní lopaty ve vodorovné, srovnané pozici, že patrně mnoho lidí bude pociťovat bolesti zad ať již v křížové či bederní oblasti, mnohdy i v krčním segmentu.Pokud jsou nohy a pánev srovnané, přijdou na řadu obratle ve všech segmentech, tj. kostrč, bederní, hrudní a krční. Obratle se vrací za spolupráce klienta (pohyb nohou či rukou) do svých původních, přirozených pozic. U některých klientů, často sportovců, je skutečně na čem pracovat.Slovo Páteř znamenalo ve staročeštině otčenáš, obecně modlitba, nebo též růženec. Výraz pochází z počátečních slov latinské modlitby Otčenáš „Pater noster“. Přeneseně tedy, že by páteř měla být jako “šnůřa perel”, jako kuličky růžence na provázku. Při pohledu na stav páteře nejen generace, která si již přivlastňuje právo na nějakou tu bolístku, ale i generace teenagerů začínám mít dojem, že mnoho z nich by při stavu své páteře mělo dát raději na modlení. Srdce každého dornovského terapeuta zajásá i při pohledu na vnadné modelky, které původně měly svým dokonalým tělem nalákat na ten či onen výrobek.Mnohé z nich by však byly pro dornovce skutečnou výzvou, neboť jejich tělo připomíná reklamu na špatnou učebnici anatomie.

 

Kdo je doporučený terapeut dornovy metody?

jak už z názvu vyplývá, je to prověřený a zkušený terapeut Dornovy metody. Jsou to lidé s dlouhodobou praxí, kteří zaručují kvalitní ošetření – poradenství podle Dornovy metody. Toto označení může získat pouze ten, kdo prošel zkušebním obdobím, kdy se prověřovaly jeho znalosti v praxi, přístup k pacientovi, poctivost, pečlivost a dodržování postupů a etiky Dornovy metody. Seznam doporučených terapeutů slouží lidem hledajícím fundovanou pomoc. Mohou si na mapce najít svůj kraj a v něm toho nejbližšího dopor.terapeuta a mít jistotu, že se obrací na odborníka. Chceme tím také zabránit zneužívání dobrého jména Dornovy metody. Různí lidé nabízející Dornovu metodu ani netuší, co to obnáší, vydávají jakési svoje techniky za DM, prodávají permanentky na týdny dopředu, jsou hotoví za půl hodiny, nenaučí člověka potřebné cviky, zkrátka, využívají jeho nevědomosti a tahají z něj peníze.Od podobných “terapeutů” se zásadně distancujeme. Pro Vaši lepší informovanost uvádíme postup základního ošetření DM. Pouze ve výjimečných případech jsou potřeba více než tři ošetření !

 

1. Pohovor, vysvětlení postupu, vyloučení možných kontraindikací.

2. Měření a srovnání délky dolních končetin- kyčle, kolena, kotníky. Ošetřující je

povinen Vás naučit samostatnému cvičení na kyčle, příp., kolen.kloubů.

3. Výška kyčelních lopat, vybočení a vyrotování pánve.

4. Kostrč.

5. Bederní, hrudní a krční páteř.

6. Ramenní klouby.

7. Pokud máte potíže s loktem, zápěstím, čelistí atd.

8. Terapeut je povinnen Vás naučit samostatným cvičením, týkajících se Vašich

specif. potíží.

 

Doporučení terapeuté jsou lidé zodpovědní a vzdělaní i v jiných technikách. Setkáváme se a předáváme si zkušenosti a nové poznatky. Mnoho lidí je velmi překvapených, když se obrátí na doporučení terapeuta a ten je pošle ke kolegovi, protože je to blíž. Nekonkurujeme si, naopak, jsme jedna velká rodina, která má stejný cíl- šířit dobré jméno Dornovy metody a pomáhat těm, kteří se na nás obrátí.

 

Budu se těšit

Terapeuté a specialisti na Dornovu metodu

Online rezervaci můžete provést – ZDE

Back To Top